plakadan arac sorgulama
plakadan arac sorgulama

Plakadan Araç Sorgulama

Araç sorgulama plakadan yapılan ve genel itibariyle otomobil alım satımı yapan kişiler için çok önemli bilgilerin erişimini sağlayan sistemdir. Bu sistem üzerinden almak istediğiniz ikinci el araç kayıtlarından trafik cezası, hasar kaydı, hgs eds gibi cezalar ile haciz bilgilerine ulaşmak mümkündür. Bu bilgiler ışığında plakadan araç sorgulama yapacak olanlar için izlemeleri gereken yollar ve detayları paylaşıyoruz. İnternetten araç sorgulama yapılırken bazı sorgu sonuçlarını tc kimlik no ile, bazılarını plaka ile ve bazılarını da sms kısa mesajı göndererek şasi no bilgileriyle edinebileceğinizi unutmayın.

Ülkemizde ikinci el otoya olan rağbetin başlıca nedenlerinden biri sıfır otomobillerdeki yüksek ötv oranları olarak görülmektedir. Bu durum eski model araçların da fiyatını ciddi oranda yükseltmektedir. Rakamların yüksek olmasına rağmen eğer almak istediğiniz araç hakkında bilgi sahibi değilseniz bir takım kötü niyetli kimseler tarafından dolandırılma ihtimaliniz yüksek demektir. Bu gibi durumların önüne geçilmesi için bilinçli kullanıcıların yapması gereken araç sorgulama işlemleridir. Bu işlemleri araç sorgulama ekranından kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Burada yapılması gereken bir takım devlet sorgularının detaylarını bulabileceksiniz. Öncelikle plakaya yazılan trafik cezasının nasıl öğrenileceği ile başlayacağız ve hacizli araç işlemleri, araç sahibi öğrenme gibi konulara değineceğiz.

Araç Plaka Sorgulama

Bir kara taşıtına ait hasar, ceza, borç, bandrol, km ve araç sahibi sorgulama işlemlerini plakadan yapmanız mümkündür. Bu işlemlerin yapılmasını sağlayan birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en sık bilineni sms ile araç plaka sorgulama servislerinin kullanımıdır. Bu plaka sorgulaması işlem başına ücret almaktadır. İşlemin yapılışı ise plaka no ve öğrenmek istediğiniz bilginin kısa kodunun sms mesajı ile gönderilmesi esasına dayanmaktadır.

Eğer hasar kaydını öğrenmek istiyorsanız sbm yani sigorta bilgi ve gözetim merkezinin sunduğu araç plaka sorgulamasından kaza kayıtlarına erişim sağlanmaktadır. Fakat bunun için kaza tespit tutanağına sahip olmanız gerekmektedir.

Plakadan araç sahibini öğrenmek için geçmişte bir takım sorgulama yöntemleri izleniyordu. Günümüzde ise bilgi güvenliği sebebiyle bu servisler kapatıldı. Bu sebeple aracı kurumlar haricinde araç sahibi sorgulamaları yapılamamaktadır.

Araç Haciz Sorgulama

Herhangi bir sebepten ötürü kendi aracınıza ya da almak istediğiniz araç üzerinde haciz konulmuş olabilir. Trafikten men edilme kusurlarından ziyade aracın üzerine haciz konulması o arabanın satışına engel oluşturmaktadır. Bir banka ya da kişi tarafından konulan haczin kaldırılabilmesi için borcun ödenmesi ya da devralınması şartı yer almaktadır. Bu durumda olan bir taşıtı araç haciz sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz. Sms mesajları ya da diğer kısa mesaj ve telefon aramaları bu işlemi sağlamaz. Araç haciz sorgulaması için iki seçenek vardır. Birincisi e devletten plaka ile haciz sorgulamadır. Bu işlemi yalnızca hacizli araç alacakların e devlet şifresi ve bilgileri ile sağlanır. İkinci ve en sorunsuz yöntem ise hacizli olup olmadığını öğrenmek istediğiniz araca çekecek olduğunuz taşıt kredisi işlemi sırasında banka tarafından yapılan araç sorgulamasıdır. Araç kredisi çekmek istediğiniz bankaya plakayı verdiğinizde aracın üzerinde herhangi bir borcun haczin ya da trafikten men edilmiş durumunun olup olmadığı konusunda ayrıntılı bilgileri size sunacaktır.

Araç KM Sorgulama

Ülkede sıklıkla karşılaşılan sıkıntılardan biri de araç kilometresinin düşürülmesi hadisesidir. İkinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında yer alır. Çünkü her aracın bir motor ömrü vardır ve bu tür ardniyetliler tarafından bilgi verilmeksizin yapılan km düşürtmeleri sebebiyle aracı satın aldıktan sonra ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Araç km sorgulama işlemleri hem sms ile hem de aracın servis kayıt tutanaklarında ve muayene istasyonlarındaki kayıtlar üzerinden kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

Bir tüketici olarak bilinçli olmanız sizin elinizdedir ve plakadan araç sorgulama ekranı ile yüzde yüz sorunsuz araba satın almak mümkün değildir. Bu nedenle 2.el araç alırken yanınızda bir motor ustası, kaportacı ya da araçlardan anlayan birileri ile gitmeniz yararınıza olacağı gibi bu hizmetleri sunan ekspertiz firmalarına da başvurabilirsiniz. Ekspertiz firmalarına başvurmadan önce işinin ehli olup olmadığını iyi araştırmalısınız yoksa bir katakulliye gelme durumu ortaya çıkabilme ihtimali yüksektir.