ne zaman emekli olurum
ne zaman emekli olurum

Ne Zaman Emekli Olurum

Emekli olmak çalışanların asli amacıdır. Zaten hepimiz bunun için çalışmaktayız. Çünkü yaşlanınca vücudumuz güçten düşüp çalışmamız kısıtlanır. Bunun içinde yaşlılık belirtileri başlarken emekli oluruz. İstemediğimiz bir diğer emekli tarzı ise malul emekliliktir. Kısaca açmaya çalısalım.

Emeklilik Sorgulama: Ülkemizde şu anda kamu ve özel olarak sunulan emeklilik imkânları mevcuttur. Kamu olarak faaliyet gösteren kurum SGK ‘dır. Bu kurum içerisinde barındırdığı üç adet yapılanmalın üst kuruluşudur. Bunlar SSK ( Sosyal Sigortalar Kurumu), TC emekli sandığı ve Bağ-kur( Esnaf, Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Kurumu) dur. SSK daha çok bir kişi için çalışan ve primini çalıştığı kişi tarafından ödenen kimselerin tercih ettiği kurumdur. TC Emekli Sandığı ise devlet memurların emekli olma imkânı sağlayan kurumdur.

SSK Ne Zaman Emekli Olurum: Bağ – kur ise adı üzerinden belli olmasıyla kendi nam ve hesaplarına çalışan kimseler için oluşturulmuş kurumdur. Bunlar arasından kendinize uygun olanı seçip prim ödeyip emekli olma imkânı sunmaktadır. Ne zaman emekli olurum sorusu haliyle sorulacak bir sorudur. Bu sorunun cevabı yaşınız, yatırmış oldunuz prim gün sayısı, erken yaşlanma sorunu gibi birçok etmenle beraber yasal mevzuattır. Bunlar bilinmeden ne zaman emekli olurum sorusuna cevap bulmak oldukça güçtür.

SGK Ne Zaman Emekli Olurum: Gelelim özel sektör emeklilik imkânlarına. Birçok firma ve banka faaliyetle bulunmakta olup tercih size kalmış bulunmaktadır. Bu firmalarda da aynı mantık geçerlidir. Ne kadar yüksek prim öderseniz o kadar çok emekli maaşı almanız mümkün olmaktadır. Size sunulan paket imkânlarıyla bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz

Emeklilik Yaşı Hesaplama: Şu an itibariyle resmi emeklilik yaşı 65 tir. Ama meslekte geçirdiniz kazalar veya hastalıklar bu yaşı biraz daha öne çekmektedir. Burada ise şöyle bir durum mevcuttur. Emekli maaşınız düşük bağlanmaktadır. Bunu unutmamak gerekir. Ne zaman emekli olurum sorusunu 65 yaşınıza göre hesaplamanız yararınıza olacaktır. Bazı mesleklerdeki yıpranma payları 65 yaşından düşülmektedir. Örneğin, polis ve basın mensuplarında olduğu gibi her 5 seneye 1 sene yıpranma verilmektedir. Buda 20 sene bu mesleklerde çalışan kişinin 4 sene erken emekli olabilme imkânı vermektedir.