e vergi levhasi
e vergi levhasi

E Vergi Levhası

E Vergi Levhası Sorgulama: E- Vergi levhası devlet nezdinde, dijital platformda yapılacak olan işlemlerden birisidir. 6111 sayılı kanun ile hayatımıza giren E-Vergi Levhası vergi levhası almak ve asmak zorunda olan ticari, serbest meslek kazanç sahipleri, zirai ve ile adi şirketler, kolektif, komandit, anonim ve limited şirketler ile iş ortaklıklarına büyük katkı sağlamıştır. Bahsedilen bu şirket türleri E-Vergi Levhasından önce merkezlerinde ya da şubelerinde vergi levhalarını bulundurmak zorunda idi, fakat E-Vergi Levhası sistemi oluşturulduktan sonra böyle bir zorunluluk ortadan kalktı.

E Vergi Levhası Gib: Sistem çoğu sahteciliğin önüne geçme konusunda büyük katkı sağlamış durumda. Örneğin eskiden yapılan ve sıkça rastlanan sahte vergi levhaları durumunu ortadan kaldırmış, oluşturulan kodla adeta iş yerinin kimlik numarası haline gelen ve dilendiği yer istenildiği her zaman sorgulanabilecek konuma getirilmiş. Örneğin iş yapacağınız bir başka şirket ile ilgili şüpheleriniz var ise “Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi” web sayfası üzerinden e- vergi levhası sorgulamasını yapabilir böylece şüphelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

E Vergi Levhası Nedir: Vergi levhasında bulunması gereken ve zorunluluğu yasa ile koruma altına alınmış olan bazı bilgilerin aynı şekilde e-vergi levhasında da bulunması sayesinde karşı taraf hakkında resmi bilgilere ulaşmış ve iş ahlakına uygun bir şekilde hareket edecek ortamı oluşturmuş bir şekilde gönül rahatlığıyla çalışmalarınızı devam ettirebilirsiniz.

Elektronik Vergi Levhası: En dikkat çeken katlılarından birisi ise vergi levhası almak için vergi dairelerine gidilmesi zorunluluğunun ortadan kalkması oldu. Mükellefler kurumlar ve gelir vergisi beyannamelerini zamanında verdiği sürece sistem otomatik olarak vergi levhasını vergi mükellefinin vergi dairesi hesabına aktarabilecek.

E Vergi Levhası Almak: Kamu kuruluşları ya da özel yerler kendilerini güvence altına almak için onlara sunulan e-vergi levhalarını sorgulayabilecek ve doğruluğundan emin olabilecekler. Eğer sorgulanan vergi levhası güncel değilse sistem sorgulanan kişinin güncel vergi levhasına yönlendirme yapacak hatta istenmesi durumunda da güncel vergi levhası gönderilecek.

E Vergi Levhası Giriş: E-Vergi Levhası Sorgulama işlemi için sayfa altındaki adresi ziyaret edip adres sorgulanacak ya da sorgulayacak kişi kısımlarında bulunan T.C. kimlik numarası, ad soyad, vergi kimlik numarası gibi boşlukları doldurmanız ve “sorgula” tuşuna basmanız yeterli. İnternet vergi dairesinden erişilebilen vergi levhası üzerinde yer alan, sistem tarafından verilmiş onay kodu vergi levhasının tasdiki hükmünde olacak.