e kimlik randevu alma
e kimlik randevu alma

E Kimlik Randevu Alma

Geçtiğimiz dönemlerde belirli illerde verilen yeni çipli kimlik kartları artık e kimlik randevu sistemi üzerinden tüm Türkiye’de dağıtılmaya başlandı. Yeni kimlik kartlarında vatandaşların birçok bilgisi yer alacak. Peki yeni kimlik randevusu nereden ve nasıl yapılır, kimlik kartı ücretleri nedir diye merak ediyorsanız konuyu inceleyebilirsiniz. Yeni çipli kimlik kartını 2017 yılı içerisinde her il ve ilçede verilmiş olacak. Çipli e kimlik randevu sistemi üzerinden yapılan başvurunun ardından nüfus cüzdanı için belirli bir ücret ödemesi gerçekleştirilecek bu ücretlerİ

  • Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL
  • Değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL
  • Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL

Yeni sisteme göre alınan kimlik kartlarının kullanım süresi 10 yıl olarak belirlendi. Vatandaş her on senede bir kimliğini değiştirebilecek.

E KİMLİK RANDEVU ALMA: Çipli nüfus cüzdanı için nvi adresi ya da ilgili nüfus müdürlüğüne giderek yetkiliye TC kimlik numarası ibrazının yapılması gerekir. Kimlik bilgilerinin sorgulanması esnasında son aldığınız kimlik kartının bilgileri kontrol edilir.

ÇİPLİ KİMLİK RANDEVUSU NASIL ALINIR: Nüfus cüzdanı için ilk kez başvuru yapanların aile cüzdanı, nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, memuriyet ve avukat kimlik kartı, basın kartı ve diğer eşdeğer belgelerden herhangi birisi ile altı ay içinde çekilmiş olan biyometrik ve icao prosedürüne uyan resim istenecek.

Başvuru yapılırken kimlik kartı sahibinin parmak damar izi, el ayası izi, parmak izi alınacak. Sağ ve sol elden bu işlem yapılacak olup biyometrik bilgilerinin alınamadığı pozisyonlarda sebebi sisteme ibraz edilecek.