e devlet
e devlet

E Devlet

E Devlet Nedir: E-Devlet sistemi vatandaşlar için oluşturulmuş işleri kolaylaştıracak, vakti kısaltacak bir sistemdir. Devlet tarafın ada oluşturulmuş kaliteli alt yapısıyla bir çok bakanlığı içerisinde barındırılan güvenli bir sistemdir. E Devlet te bütün vatandaşlar internet üzerinden işlem yapabilir.

E Devlet Şifresi: E-Devlet sistemi bütün bakanlıkları içerisine alarak tek site içerinde bütün işlemleri yapma olanağını vatandaşlara sunmuştur.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her kişi E-Devlet sisteminden istediği şekilde, istediği zaman bu sistemden yaralanabilir.

E Devlet Sistemi Nedir: E-Devlet sistemine girişte kimlik numarası ve şifre istenmektedir. Dört farklı şekilde E-Devlet sistemine giriş yapılabilir. Ancak biz sizlere en çok kullanılan yöntemi anlatamaya çalışacağız. Nüfus cüzdanında bulunan en üst tarafta bulunan kimlik numarasına ihtiyacınız olacaktır. PTT şubelerinden 1 Türk Lirası karşılığında alacağınız E Devlet şifreniz ikinci olarak ihtiyaç duyduğunuz şey olacaktır. Kimlik numarası ve E-Devlet numarası ile E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

E Devlet Şifre Değiştirme: E-devlet sisteminde Adalet Bankalığı, Başbakanlık, Vergi İdaresi, Emniyet Genle Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İş Kur, Dışişleri Bakanlığı ve daha bir çok bakanlık bu sistem bünyesinde uyarlanmaktadır. Bu bakanlıklar ile işiniz olduğunda E-Devlet sistemine giriş yaparak evinizden kolay bir şekilden evinizden çıkmadan bu işleri halledebilirsiniz. Ayrıca vergi borçlarınız taksitli bir şekilde kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Motorlu bir taşıta sahipseniz plakanız sayesinde taşıtınız borcu olup olmadığını, trafik cezası bulunup bulunmadığını kontrol edebilir, ve yine kredi kartı sayesinde ödeme yapabilirisiniz.

E Devlet Kapısı: E-Devlet sistemini amacı; vatandaşları eskisi gibi sırada beklemekten kurtarmak,  engelli vatandaşların mağdur olmasını önlemek, kamu ve devlet kuruluşlarındaki sıra bekleyen vatandaşların daha kolay bir şekilde işlerini halletmelerini sağlamak, kamu ve devlet kuruluşlarında oluşan karmaşayı önlemek ve burada yer alan personellerin yükünü hafifletmek ayrıca gelişen teknoloji ayak uydurmaktır.

E Devlet Giriş: E-Devlet sistemi son zamanlarda devlet tarafından yapılmış bir büyük bir artırım olarak gözükmektedir. Çünkü bu sistem vatandaşların mağdur olmalarını önlemekte ve işerini büyük bir şekil de kolaylaştırılmaktadır. Ayrıca engelli vatandaşların işleri kolaylaştırılmıştır. E-Devlet bakanlıkları tek çatı altında toplayarak vatandaşların işlerini kolaylaştırmıştır. Eskiden vatandaş vergi borcu için maliyeye, trafik borcu için emniyete gitmekteydi. Artık E-Devlet sistemi sayesinde bütün işlemler bu sistem çatısı altında kolaylıkla halledilmektedir.