e-devlet
e-devlet

E Devlet Giriş

E devlet giriş kapısı olarak bildiğimiz ve açıldığı günden beri kamu kurum ve kuruluşları ile olan her türlü işlemi hızlı ve kolayca yapmamızı sağlayan edevlet sistemine giriş yapabilmek için nelerin gerektiğini, e devlet şifresi olmadan nasıl işlemlerin yapılacağı ve diğer muameleleri inceleyeceğiz. Yaşantımızı kolaylaştırmak amacıyla online olarak devletten yapılması gereken prosedürler artık bilgisayar ve cep telefonumuza kadar girmiş durumda.

E devlet kapısı artık neredeyse her vatandaşımızın aşina olduğu bir başvuru ve sonuç öğrenme merkezi haline geldi. Geçmişte en küçük bir bilgiyi sağlamak için kamu binalarında saatlerce hatta ertesi güne sarkan beklemeler karşısında devletin ve vatandaşın bu çilesine son veren edevlet düzeni oluşturuldu. Açıldığı dönemde bazı kısıtlamalar ve vatandaş için e devlet girişte yaşanan bir takım sıkıntılar olsa da artık neredeyse ortalama bir insanımızın kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerde yapabilecek olduğu işlemler e devlet girişi ile yapılabilmektedir.

Vatandaşların kuyrukta geçirdiği kayıp zaman ve devletin uğradığı iş gücü kaybı e devlet servisi ile en aza indirildi. Bu servis ile artık e devlet giriş yapıp adli sicil kaydından araç sorgulama ve sgk sigorta sorgulamalarına kadar yapılabilmektedir.

E Devlet Girişi Nasıl Yapılır ?

Edevlet giriş için vatandaşlar 5 farklı yöntemi kullanabilir. Bunlardan en sık kullanılan ve pratik olanı e devlet şifresi ile giriş yapmaktır. E devlet şifresi, her kullanıcı için özel olarak oluşturulan ve ptt şubelerinden teslimatı yapılan kişisel giriş imzasıdır. Zarf içinde alınan e devlet şifresini sisteme ilk bağlanıldığında değiştirmek gerekmektedir. Turkiye . gov. Tr adresine girdiğinizde e devlet şifresi ve tc kimlik numarasını ekrana yazmanız yeterlidir. Daha sonra istediğiniz sorgulama işlemini hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

e devlet giris

e devlet giris

Mobil İmza ile E Devlet Giriş

Mobil imza, gelişen internet teknolojileri ile hayatımıza girmiş olan ve şu anda bir çok alanda kolaylık sağlayan bir yapıdır. Cep telefonunuzun gsm operatörü tarafından sağlanan mobil imza, ıslak imza niteliği taşımaktadır. Mobil imza ile e devlet girişi yapmak için turkcell, vodafone ya da Türk Telekom mobil hattınızın operatör tarafından mobil imza atabilmeye uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

E devlet girişinde mobil imza kullanımı için kimlik doğrulama sayfasındaki mobil imza kısmına girdikten sonra tc kimlik no, gsm numarası ve gsm operatörünün seçilmesi ile gerçekleştirilmektedir.

E İmza ile E Devlet Girişi: Türkiye, vatandaşa hizmete yönelik internet teknolojileri alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Geliştirilen teknolojiler sayesinde vatandaşlarımızın bilgiye ulaşmalarının önündeki engeller kaldırılmaktadır. Bunlardan bir diğeri de e-imza olarak bilinen ve ıslak imza geçerliliği taşıyan sertifikasyondur.

E-İmza yani elektronik imza, bilgisayar ve diğer elektronik alanda yer alan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu kesin bir biçimde anlamaya yarayan veridir. Elektronik imza akıllı kart üzerinde isteyenlere verilmektedir. E imza ile e devlet girişi yapabilmek için e-imza uygulamasını bilgisayarınıza yüklemeniz ve daha sonra tc kimlik numaranızı yazmanız yeterli olacaktır.

T.C. Kimlik Kartı ile E Devlet Giriş

e-Devlet kimlik kartı uygulamasını indirmiş olan kullanıcılar içindir. E devlet kapısı kimlik uygulamasıyla edevlet girişi için tc kimlik numarası yazıldıktan sonra diğer adımlara geçilmektedir.

E Devlet Girişi için İnternet Bankacılığı

Özellikle e devlet şifresi olmayanlar için geliştirilen bir yöntem olarak karşımıza çıkan internet bankacılığı ile e devlete giriş yapma servisinin kullanıcı kolaydır. E devlet kapısındaki sisteme giriş sayfasının sağda en sondaki İnternet Bankacılığı alanına geldiğinizde sisteme girmek için kullanacak olduğunuz bankaların listesi yer almaktadır. Bu bankalardan herhangi birini kullanıyorsanız seçiniz. Sizi bankanın giriş sayfasına yönlendirecektir. Buradan girdiğinizde otomatik olarak e devlet kapısına yönlendirileceğinize dair bir mesaj ekrana yansır. Kabul edip devam ettiğinizde e devlet girişi yapmış olursunuz. Şifresiz e devlet girişi için en kolay yöntemlerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Yukarıda yer alan 5 farklı muamelenin haricatında e devlet giriş yöntemi yoktur. Bu nedenle özellikle kimlik hırsızlarına ve diğer suçlulara karşı dikkatli olmanız elzemdir. E devlete giriş yapacak olduğunuz bilgisayarın tarayıcısını kontrol ediniz. E devlet kapısından girmek için adres satırında mutlaka https:// yer almalıdır ve turkiye .gov.tr adresinin haricinde e devlete giriş yapabileceğiniz bir alan yoktur.

E devlet mobil uygulamasını kullanarak bağlanmak istediğinizde de T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın e-Devlet Kapısı adlı uygulamasını kullanmanız gerekir. Diğer mobil e devlet uygulamaları ile giriş yapılması mümkün olmamakla beraber içeriklerinde e devleti anlatan yazılar bulunmaktadır.