aile-soy-bilgisi-sorgulama-1
aile-soy-bilgisi-sorgulama-1

Aile Soy Ağacı Bilgisi Sorgulama

Her vatandaşın özellikle merak ettiği soyunun nereye dayandığı sorusuna en yetkili merci olan e-devlet kapısı cevap vermeye başladı. Aile soy ağacı sorgulama servisi sayesinde soyunuzun nereye dayandığını öğrenme imkanına sahip olacaksınız. Alt – Üst soy bilgisi sorgulama işlemi için e devlet şifresi almanız gerektiğini unutmayın. Eğer e-devlet giriş yapmak için kullanılan e şifreye sahipseniz işleme başlayabilirsiniz.

E Devlet girişi yaparak ulaşılan nüfus ve vatandaşlık hizmetleri genel müdürlüğü, nüfus sorgulama işlemlerinin ardından belki de en büyük potansiyele sahip olacak olan soy geçmişini öğrenmek isteyenler için aile soy bilgisi sorgu sayfasını devreye aldı. Geçmişten günümüze aile bireylerinin kayıtlarını tutan nvi, bu sayede geçmişini bilmeyenler için sağlam bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor.

Her ne kadar Osmanlı döneminde aile kayıtları detaylı olarak tutulmasa da nüfus müdürlüğünün elindeki kayıtlar da yakın geçmişimize ışık tutacak türden. Kayıt altına alınan bütün akrabalarınız ve aile bireylerinizin geçmişine ışık tutacak bu aile soy ağacı sorgulama ve bulma işlemi ile soyunuzu daha ayrıntılı tanıyabileceksiniz.

Aile soy ağacı sorgulama yapmak için öncelikle e devlet girişi yapılmalıdır. Buradan e devlet giriş ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Daha sonra e devlet kapısına gelip edevlet şifresi ile sisteme giriş yapmamız gerekiyor. Eğer edevlet şifremi unuttum diyorsanız sorun değil, cep telefonu numaranızla yeni bir edevlet şifre alabilirsiniz.

Girişinizi tamamladıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan yeni hizmete sunulmuş Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama bağlantısına giriş yapmanız ve gereken adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Aile geçmişini öğrenmek için gereken süre ortalama 3 dakika olmakla birlikte hizmet yeni başladığı için aşırı yoğunluktan dolayı işleminizin uzun sürebileceğini unutmayın.